Ł. Mączyński: Kibicujemy projektom, które mogą przyczynić się do rozwoju kultury fizycznej wśród młodzieży

Ł. Mączyński: Kibicujemy projektom, które mogą przyczynić się do rozwoju kultury fizycznej wśród młodzieży

Projekt JoinBertus: Każda budowla, która w założeniu ma nam służyć przez długie lata, powinna być oparta na fundamentach najwyższej jakości. Jakie czynniki według Pana składają się na silne podwaliny biznesu, który będzie sprawnie funkcjonował przez jak najdłuższy czas?

Łukasz Mączyński, dyrektor handlowy Forbuild S. A.: Kluczowych czynników jest kilka. Przede wszystkim ludzie: kilkunastu przedstawicieli handlowych i doradców technicznych pracujących  na terenie całej Polski, którym pomaga kilkunastu inżynierów budownictwa z naszego Działu Technicznego. Inżynierowie ci projektują, doradzają i kontrolują na bieżąco postęp prac i dobór materiałów.

Jeśli dodamy do tego fakt, że jesteśmy producentem, dystrybutorem, wykonawcą oraz świadczymy usługi dzierżawy naszego autorskiego produktu jakim jest Secumax (systemy zabezpieczeń BHP na placu budowy), to daje nam to więcej możliwości profesjonalnej obsługi. Sprzyja nam kompleksowe podejście do zaopatrzenia budowy, bardzo szeroka oferta i dostępność produktów w pięciu magazynach w Końskich, Warszawie, Gdańsku, Sosnowcu i Poznaniu. Generalny wykonawca, przez zlecenie większej liczby zadań jednej firmie, zdecydowanie przyśpiesza cały proces i ułatwia sobie kontrolę, co przynosi mu wymierne oszczędności.

Tak więc w długoterminowym biznesie stawiamy na wykwalifikowanych pracowników, szeroki zakres usług wysokiej jakości (w tym autorskie rozwiązania), kompleksowe podejście oraz duże zasięgi działania. Te atuty procentują, co widać po tym, że klienci wracają i wybierają nas jako partnera przy kolejnych inwestycjach.

Czy z którymś z wymienionych czynników można odnieść się do zagadnień budowania przyszłości sportu oraz wspierania ekologii, a więc – obok biznesu – głównych fundamentów projektu JoinBertus 

Oczywiście. Produkty i usługi  Forbuild znajdują zastosowanie w większości sektorów budownictwa, a  to sportowe i zagadnienia związane z ekologią zajmują tam szczególne miejsce. Wśród realizacji powstałych z naszym udziałem wymienić można praktycznie wszystkie większe obiekty sportowe (stadiony piłkarskie i lekkoatletyczne, hale sportowe i kryte pływalnie) powstałe w ostatnich kilkunastu latach w naszym kraju. Dotyczy to także Hali Legionów w Kielcach, gdzie PGE VIVE Kielce rozgrywa swoje mecze, w której oprócz dostaw standardowych produktów i akcesoriów do prac żelbetowych wykonywaliśmy stalowe elementy konstrukcyjne do budowy dachu z drewna klejonego o łącznej masie 72 ton .

Budownictwo podparte wspomnianymi czynnikami dobrego biznesu to więc budulec przyszłości sportu i ekologii. Jako firma jesteśmy tego świadomi, dlatego te aspekty są dla nas szczególnie ważne.

Jako dyrektor handlowy Forbuild doskonale zdaje Pan sobie sprawę z faktu, że żaden biznes bez sprzedaży produktu czy usługi nie ma racji bytu. Obecny czas, napiętnowany kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, w znacznym stopniu utrudnia ten proces. W jakim sposób zoptymalizować sprzedaż, aby była skuteczna w tych specyficznych czasach?

Koronawirus ogranicza nasze działania. Branża budowlana pracuje, choć funkcjonuje w odmiennych warunkach. Poddawana jest ograniczeniom mającym na celu zaplanowanie maksimum bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkich pracowników, zarówno tych działających na placu budowy, jak i pracowników biurowych, częstokroć pracujących w trybie pracy zdalnej. Przyszła sytuacja będzie ściśle uzależniona od kolejnych decyzji administracyjnych. Najbardziej cierpią najmniejsze przedsiębiorstwa, bo ich problemy z regulowaniem własnych płatności najczęściej biorą się z tego, że nie otrzymują na czas pieniędzy od swoich zleceniodawców. Szczęśliwie Forbuild należy do firm, które są w stanie bez większego problemu udźwignąć te kilka miesięcy gorszej koniunktury.

Na pewno można przenieść część sprzedaży do internetu i jako firma pracujemy nad tym. Niestety nie wszystkie towary, które dostarczamy na place budów można wyprodukować i pozostawić „na półce” w oczekiwaniu na klienta, ponieważ część z nich jest od samego początku tworzona z myślą o konkretnej inwestycji. Nasi handlowcy i inżynierowie muszą więc jechać na plac budowy i fizyczne spotkać się z kierownictwem, aby dograć wszelkie szczegóły. Aspekt on-line nie wchodzi więc tutaj w grę. Wierzę jednak, że w przypadku wielu branż możliwe jest wprowadzenie usług on-line, nawet częściowo kiedy na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe 

Jednym z głównych celów projektu JoinBertus jest budowa ośrodków szkoleniowych piłki ręcznej dla młodzieży. Ci ostatni muszą mieć gdzie trenować, aby rozwijać się w profesjonalny sposób. Czy firma Forbuild posiada doświadczenie w budowie obiektów, które w założeniu mają służyć chcącym się rozwijać sportowo najmłodszym?

Nasze doświadczenie jest uniwersalne i może służyć całej gamie różnorakich celów. Nie różnicujemy ich ani nie ograniczamy żadnej z dziedzin, choć na pewno z największą sympatią kibicujemy takim projektom, które mogą przyczynić się do rozwoju kultury fizycznej wśród młodzieży. W dzisiejszych czasach, gdy młodzi ludzie zdecydowanie za dużo czasu spędzają przed ekranami swoich smartfonów i tabletów, takie podejście ma szczególnie wielki sens.

W jaki sposób branża budowlana zareagowała na trwający kryzys gospodarczy? Czy w obecnym czasie, szczególnie biorąc pod uwagę niepewną przyszłość, poważna budowa (np. dom, duże budynki gospodarcze) jest dobrym pomysłem? 

W najbliższym czasie możliwy jest spadek ilości inwestycji budowlanych, szczególnie tych prywatnych, a to z kolei może odbić się na kondycji firm budowlanych w perspektywie nawet kilku lat. W związku z epidemią koronawirusa i jej negatywnymi skutkami należy zauważyć, że właśnie silne budownictwo może być szansą dla całej gospodarki. Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, jest trudna dla wszystkich i wyjątkowa pod każdym względem. Dlatego moim zdaniem warto, aby priorytetem polityki gospodarczej stała się walka z bezrobociem i zatorami płatniczymi oraz wspomaganie przedsiębiorców, którzy potrafią utrzymać lub wznowić stan rozwoju.

Co w sposób szczególny sprawiło, że dołączył Pan do projektu JoinBertus? Jakie ma Pan oczekiwania względem tego programu?

Sam od lat kibicuję Waszej drużynie, a kilkukrotnie zdarzyło mi się spotkać na trybunach, także innych kolegów z pracy, dlatego łatwo było zainteresować projektem zarząd naszej firmy. Miło nam, że firma Forbuild dołączyła do projektu JoinBertus wspierając tym samym klub, biznes oraz przyszłość sportu i ekologii. Tym bardziej, że grono to postrzegane jest jako czołówka firm i to nie tylko z naszego regionu.

Do projektu dołączyliśmy w lutym, a ponieważ ogłoszona epidemia zakłóciła wszystkie plany i harmonogramy, to mamy nadzieję, że współpraca w ramach programu już wkrótce przyniesie obopólne korzyści. Liczymy na szybkie pokonanie koronawirusa i powrót do normalnych rozgrywek, aby w Hali Legionów był zawsze komplet kibiców. W związku z tym życzymy piłkarzom samych sukcesów na boisku, a kibicom wielu emocji!

 

Pytania opracował: Dariusz Ludwinek